Cvikla
Cvikla je jedna z najprehliadanejších potravín. Asi to je tým, že väčšina ľudí ju pozná ako zaváranú a kyslú prílohu, ktorá zafarbí zvyšok jedla. Je čas odložiť predsudky bokom a povedať si, čo všetko sa v cvikli skrýva. Zmeníte na ňu názor.
Veľa železa, žiadna chudokrvnosť. Zároveň pomáha telu železo vstrebať, vďaka čomu sa zlepšuje cirkulácia krvi a červených krviniek.
Viacero elementov, ktoré bojujú proti rakovine. Najdôležitejší z nich je betacyanín, spájaný so zmenšovaním tumorov. Toto je aj dôvod krásnej cyklaménovej farby cvikly. Druhým je betanín, ktorý sa používa prie liečbe rakoviny pečene a kože.
Cvikla znižuje krvný tlak, rozhýbe vám metabolizmus a zlepší trávenie a metabolizmus. Ak jete tučné jedlá, cvikla stimuluje ich spracovanie. Navyše, množstvo vlákniny spolu s proteínmi a karbohydrátmi pomáha pri chudnutí, lebo zasýti žalúdok s použitím minima kalórií.
Pre budúce mamičky je cvikla ideálna zelenina. Obsah kyseliny listovej v nej je nevyhnutný pre správny vývin miechy bábätka.
Táto zázračná tmavočervená zelenina obsahuje aj antioxidanty a fenoly, ktoré odstraňujú voľné radikály z vášho tela, chránia DNA a bunky. Z toho profituje najmä pleť – starne pomalšie. Cvikla redukuje spotrebu kyslíka pre svaly, takže počas cvičenia ho telo potrebuje menej a vy budete mať viac energie. Starším ľuďom zasa pomáha zachovávať funkciu mozgu.
Vedeli ste, že cvikla detoxikuje pečeň a chráni je pred ukladaním tukov napríklad po tom, ako vypijete alkohol (nie, to neznamená, že by ste ho mali piť viac:) A to ešte nie je najväčšia sranda – ako sme už spomenuli, nitrát pomáha do tela dodávať kyslík. To rozširuje cievy a napodobňuje efekt Viagry. V kombinácii s bóronom, ktorý cvikla, samozrejme, obsahuje tiež a produkuje sexuálny hormón, robí z cvikly bio viagru.
OBJEDNAŤ
Výživové údaje boli vypracované v súlade s požiadavkami Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 z 25. októbra 2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom vrátane prílohy č. XIV a s použitím usmerňujúceho dokumentu Európskej komisie z decembra 2012.